Img 8774

CENY TATUAŻU W POLSCE. CZY ISTNIEJE STAŁY CENNIK? JAK LICZONY JEST KOSZT WYKONANIA TATUAŻU?

25 maja, 2021

„Czy posiadacie cennik wykonywanych tatuaży?” 

To pytanie właściciele salonów oraz tatuatorzy słyszą bardzo często od wielu osób, które myślą o wykonaniu sobie tego typu ozdoby. Nie będę niepotrzebnie przedłużał – cennik jako taki w tej branży nie istnieje. Co więcej, jeżeli natraficie na studio tatuażu, które prezentuje takowy na swoich stronach internetowych, to radziłbym zachować ostrożność w sugerowaniu się zawartymi tam informacjami. Bardzo często zdarza się, że studia słabe, nieprofesjonalne posługują się szczegółowym cennikiem traktując wykonywanie usług tattoo w takich samych kategoriach jak sprzedaż warzyw, owoców czy robienie trwałej. Na pewno w żadnym renomowanym salonie nie otrzymacie spisu czy dokumentu z wyszczególnionymi pozycjami i cenami wyglądającego w ten sposób:

  •  Tribal przedramię – 300 złotych, 
  •  Kwiat stopa – 200 złotych,
  •  Motyl plecy – 150 złotych,
 

Jakie czynniki mają wpływ na koszt tatuażu?

Przy wycenie wzoru tatuażu istotną rolę odgrywa szereg czynników, takich jak:
  • Wielkość tatuażu – tutaj nie trzeba chyba wyjaśniać,
  • Umiejscowienie tatuażu – jest wiele miejsc na ciele, w których wykonanie tatuażu jest trudniejsze i tym samym jego zrobienie może kosztować więcej,
  • Umiejętności tatuatora – im lepszy tatuator tym wyższa stawka. 
  • Wasz projekt / pomysł na projekt – jeżeli wasz pomysł trafia w gusta tatuatora i zawiera się w tematyce jaką on preferuje, to bardzo często możecie liczyć na umowny rabat. Inna sprawa, gdy przyjdziecie z kolorową realistyką do kogoś specjalizującego się w oldschoolu …
  • Stopień skomplikowania wzoru – ten czynnik ma wpływ na czas wykonania tatuażu, a więc także i na jego ostateczną cenę. 
  • Inne w zależności od studia i tatuatora.
Jak możecie zauważyć ustalenie stałego cennika wykonywanych tatuaży byłoby bardzo trudne i skomplikowane ze względu na ilość czynników, które mają wpływ na jego cenę. Jednym i najlepszym sposobem wycenienia wzoru jest wysłanie go na maila danego studia wraz z załączonym opisem (umiejscowienie, wielkość, kolor lub nie, etc.). Przy większych i bardziej skomplikowanych wzorach dokładna wycena może być możliwa dopiero po osobistych konsultacjach z tatuatorem w studiu.
 

Cena za sesję i ilość sesji potrzebnych do wykonania tatuażu

Często podczas wysyłania zapytań do studia tatuażu możecie spotkać się z określeniem całodniowa sesja lub ilość sesji potrzebnych do skończenia tatuażu. Z reguły takie sesje trwają od 5 do 8 godzin (w zależności ile bólu wytrzyma osoba tatuowana) i ich cena jest stała – wynosi od 1000 do 1500 zł oraz więcej. Duże wzory lub powierzchnie takie jak rękaw, klatka piersiowa, plecy wymagają kilku spotkań z tatuatorem i na podstawie ilości poświęconych wzorowi sesji wyliczany jest całkowity koszt tatuażu.
 

Cena wyjściowa za tatuaż

Praktycznie każde studio tatuażu posiada tzw. cenę wyjściową za tatuaż. Jest to minimalny koszt wykonania sobie malunku. Cena wyjściowa zawiera koszt rozłożenia oraz przygotowania sprzętu i dotyczy z reguły bardzo niewielkich wzorów typu: kropka, centymetrowa gwiazdka, etc. Jest to też cena od której zaczyna się umowny cennik usług danego studia. 
W Polsce ceny tatuażu zaczynają się standardowo od 200-250 zł. Spotkać się można również z ceną wyjściową na poziomie 50 zł (studia oferujące taką stawkę radziłbym omijać z daleka – jeżeli ktoś nie ceni swojej pracy, to widocznie nie ma czego cenić ;), a także ponad 300 złotych.
 

Co powinno wzbudzić wasze podejrzenia

Wiele osób ciągle daje łapać się na różne 'promocje’. Cena tatuażu jest wprost proporcjonalna do renomy studia i umiejętności tatuujących w nich tatuatorów. Nie zdarzają się cudowne sytuacje, w których dobry tatuator zaproponuje wam cenę 500 złotych za tatuaż na całe plecy. Pamiętajcie! Tatuaż to wybór na całe życie i dlatego nie warto na nim oszczędzać. Próba oszczędzania na tatuażu, często oznacza dużo większe koszty w przyszłości, bo ceny za ewentualne zakrycie niechcianego wzoru są z reguły wyższe.

Gdzie szukać informacji i rozwiewać wątpliwości?

Na całym świecie odbywają się festiwale tatuażu, czyli imprezy na które zjeżdżają się tatuatorzy i miłośnicy tej sztuki. Takie wydarzenie to świetna okazja, aby znaleźć inspirację na swój tatuaż, a także rozwiać wątpliwości związane z ceną, przygotowaniem projektu, dbaniem o świeżo zrobiony tatuaż i wiele innych. W Polsce festiwale odbywają się między innymi w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Więcej informacji znaleźć możecie na Przykład na stronie www.Tattoo-space.pl
Wróć do bloga

Polecane

Najnowsze wpisy

Kategorie